NAJLEPSZE NA ŚWIECIE CIĄGNIKI ROLNICZE TO…

Zakup ciągnika rolniczego wiąże się nie tylko z jednorazowym, sporym wydatkiem pieniędzy, ale i jest to pewnego rodzaju inwestycja w przyszłość. Zatem do całej sprawy trzeba podejść nie tylko racjonalnie, ale i rozważyć wszystkie za oraz przeciw. Sprzęt wysokiej klasy powinien bowiem służyć swojemu właścicielowi przez lata i być, stosunkowo, mało podatny na wszelkie usterki techniczne. Jak zatem dokonać trafnej transakcji handlowej? Na co zwrócić szczególną uwagę? Gdzie znaleźć części zamienne do wybranego modelu?

NAJLEPSZE NA ŚWIECIE CIĄGNIKI ROLNICZE TO…

Jednym z najlepszych sposobów na wybranie odpowiedniego modelu ciągnika, jest sprawdzenie ich notowań i opinii na popularnych portalach rolniczych. Drugim jest naoczne przyjrzenie się danej marce w trakcie trwania, na przykład: Międzynarodowych Targów Rolniczych. Nie zaszkodzi również metoda „podaj dalej”, czyli zasięgnięcie opinii od kolegów po, tak zwanym, „fachu”.

MARKA FENDT- KLASA SAMA W SOBIE

Niezaprzeczalnie prym wśród ciągników rolniczych, już od wielu lat, wiedzie marka Fendt. Jest ona doceniana nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Niestety, ich bardzo dużym minusem jest… Cena!!! W porównaniu do innych marek, ta, nawet po kilkunastu latach użytkowania, jest nadal wysoka. Skąd zatem, pomimo kosztów utrzymania, nadal tak duże zaufanie do marki i serii Favorita?!

CIĄGNIKI ROLNICZE MARKI FENDT-SERIA FAVORIT 500 C

Ciągniki rolnicze marki Fendt, a zwłaszcza te, należące do serii Favorit 500 C, są znane na świecie już od początku lat dziewięćdziesiątych. Pierwszy z nich debiutował jesienią w 1993 roku. Na początku do użytku dopuszczono trzy modele: Favorit 510 C (105 KM), Favorit 512 C (125 KM) oraz Favorit 514 C (140 KM). Rok później oferta została rozszerzona o wersje Favorit 509 C (95 KM) i Favorit 511 C (115 KM). Rok 1995 przyniósł kolejną, wręcz flagową nowość- Favorit 515 C o mocy aż…150 KM!

NIEZAPRZECZALNE ATUTY SERII FAVORIT 500 C

Poza dużą różnorodnością oferty ciągników rolniczych, marka Fendt szczyci się również dużą mocą silników. Dodać do tego należy również znacznie większy ciężar (nawet o kilkaset kilogramów!!!) w porównaniu do innych, popularnych marek. Ciągniki tej marki ponadto są znacznie dłuższe, co jest niezaprzeczalnym atutem, podczas wielogodzinnych prac polowych. Zwiększony ciężar zapewnia większy uciąg, a za tym wszystko odbywa się znacznie szybciej i sprawniej. Marka Fendt zatem sprawdzi się wszędzie tam, gdzie wielkość gospodarstwa mieści się w kategorii wielkości: średnie.

BARDZO WYSOKA CENA NAWET NA RYNKU WTÓRNYM

Chociaż marka Fendt znana jest od lat, to nadal ciągniki rolnicze ich produkcji są niezwykle popularne. Ich cena rynkowa rzadko plasuje się poniżej 80 tys. złotych. Modele z serii Favorit, zwłaszcza 514 C oraz 515 C mogą być nawet jeszcze droższe- około 100-120 tys. złotych! Czy cena ta zaskakuje? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Z jednej strony za markę się płaci, z drugiej natomiast konkurencyjne modele innych, znanych, marek są średnio tańsze o 30-40 tys. złotych!

ATUTY MARKI FENDT– CZYLI GDY CENA IDZIE W PARZE Z JAKOŚCIĄ WYKONANIA

Dla osób niezaznajomionych z tematem, takie kwoty mogą kolokwialnie „zwalać z nóg”. Zwłaszcza, gdy porówna się je z zarobkami, albo z ceną sportowych aut, wysokiej klasy. Jednakże dla rolników, którzy od lat znają i pracują na ciągnikach rolniczych marki Fendt, nie jest to nic niezwykłego.
Nawet na rynku wtórnym marka Fendt osiąga bardzo wysokie ceny, ponieważ w tym przypadku Favorit to klasa sama w sobie. Jest to znak rozpoznawczy bardzo wysokiej i rzetelnej jakości wykonania. Do tego dochodzi również niezwykle przemyślana myśl techniczna całej konstrukcji. To wszystko sprawia, że cała eksploatacja nie jest jakoś wielce problematyczna, a co za tym idzie….niezbyt kosztowna!
Wieloletni użytkownicy marki Fendt są zgodni w swojej opinii- chociaż koszty zakupu są bardzo wysokie na początku, oszczędności przyjdą… z czasem! Te modele nie tylko rzadko się psują, ale i przy na ponownej odsprzedaży, może wiele zarobić! Co ciekawe, nawet gdy pojawi się awaria, części zamienne do danych modeli można szybko i łatwo zakupić. Wielu mechaników ponadto, przez lata, wyspecjalizowało się w ich naprawie.

ZANIM ZAKUPISZ CIĄGNIK MARKI FENDT

Ciągniki rolnicze marki Fendt, zwłaszcza te z serii Favorit 500 C, są bardzo popularne i poszukiwane, już od ponad 20 lat! Zatem należy szczególnie uważać, gdy chcemy taki model nabyć. Wielu nieuczciwych sprzedawców próbuje ukryć przebyte awarie, albo zmienia pierwotne liczniki przebiegu. Zanim zatem wydamy ogromną sumę pieniędzy, zastanówmy się, czy ogromna ilość przebytych kilometrów, pomoże nam w ponownej odsprzedaży…

Z ZACHODU DO POLSKI

Ciekawa jest również sama historia marki na ziemiach polskich. Pierwsze modele marki Fendt swoją premierę miały za naszą zachodnią granicą, do nas dotarły z dużym opóźnieniem i to jako modele używane. Dlaczego? Otóż jak zawsze, sprawa rozchodziła się o….pieniądze.
Znaczna większość popularnych, markowych Fendtów serii Favorit 500 C była po prostu zbyt droga. Dlatego do Polski w dużej mierze trafiły modele używane z Zachodu, z powtórnej odsprzedaży. Przypomnijmy, dla historycznej poprawności, że lata 90-te XX wieku były dopiero początkiem budowania „Nowej Polski”. Większość Polaków dopiero budowała swój kapitał. Nawet polscy importerzy nie byli zbyt zainteresowani marką, ponieważ znali ówczesne możliwości rolników oraz rodzimych gospodarstw.

CZĘŚCI DO CIĄGNIKÓW FENDT

Jak już wcześniej zostało podkreślone, ciągniki rolnicze marki Fendt należą do jednych z najbardziej wydajnych, rzadko awaryjnych oraz solidnie zbudowanych. Te opinie potwierdzane są na dosłownie na całej planecie! Nic jednak nie jest wieczne. I nawet najlepszy na świecie sprzęt od czasu do czasu się psuje, albo wymaga bardzo uważnego przeglądu technicznego. Dobra wiadomość jest jednak taka, że nawet, gdy trudności techniczne wystąpią-części zamienne do ciągników Fendt są łatwe do dostania.

AWARIE W CIĄGNIKACH FENDT-CZYLI, KTÓRE CZĘŚCI SĄ NAJCZĘŚCIEJ WYMIENIANE

• TULEJE CYLINDROWE

Warto zwrócić uwagę na, między innymi silnik. Chociaż jednostki MWM są trwałe, to jest jeden szczegół, który wpływa na prawidłową pracę całego systemu. Wymienne tuleje cylindrowe, bo to o nich mowa, po wielu latach mogą stać się twarde, a co za tym idzie nie uszczelniają już tak dobrze tulei cylindrowych. A od tego już tylko mały krok do mieszania się płynu chłodniczego z olejem. Gdy w porę tego nie dostrzeżemy, możemy nawet liczyć się z…. przegrzaniem i zatarciem całego silnika…. Na szczęście koszty wymiany pojedynczej uszczelki to około 240 złotych. Oczywiście należy do tego doliczyć wkład pracy mechanika. Co ciekawe, tylko w przypadku modeli z dużym silnikiem, między innymi w Favorit 514 C, cena będzie tak wysoka. W modelach Favorit 509 C, albo w Favorit 510 C, możemy liczyć na większą oszczędność, bowiem tu zastosowano znacznie mniejsze, bo 4-cylindrowe silniki.
Poza wspomnianą wyżej awarią tulei cylindrowych, w zasadzie diesle MWM są, śmiało można powiedzieć, niezawodne! O czym świadczy ich wieloletnia eksploatacja na gospodarstwach polskich, a także Europy Zachodniej. Ciekawostką jest także to, że, według zapewnień producenta, ciągniki rolnicze marki mogą wytrzymać, i to w bardzo dobrym stanie, nawet do 30 tys. mth przebiegu!

• SPRZĘGŁO

Równie często zdarzającą się awarią jest wymiana sprzęgła. Przypomnijmy, że Fendt posiada sprzęgło hydrokinetyczne (Turbomatik). Pozwala ono na płynne ruszanie, bez obciążenia. problem pojawia się jednak wtedy, gdy użytkownik próbuje zatrzymać ciągnik za jego pomocą dłużej, niż minutę. Dochodzi wtedy do nadmiernej pracy na obrotach silnika (poniżej 1400 obr./min.). A co za tym idzie przegrzanie oleju w sprzęgle gwarantowane!

Dobra wiadomość jest jednak taka, że wszystkie awarie da się szybko naprawić, a części zamienne do Fendt są łatwo dostępne. Wystarczy, że wpiszecie Państwo szukaną frazę w pole wyszukiwania w tym sklepie internetowym E-SKLADNICA i złożycie zamówienie.

Dziękuję za uwagę i przeczytanie moich przemyśleń.

Jan Solidny