Oświetlenie samochodu, ciągnika – jak je usprawnić?

Bezpieczeństwo – to słowo klucz, które powinno przyświecać każdemu kierowcy. Oprócz tego jak sami zachowujemy się na drodze niezwykle ważne jest również to w jaki sposób przygotujemy własne auto lub własny ciągnik. Jedną z ważniejszych kwestii jest jego oświetlenie. Tym bardziej jeśli posiadamy samochód z dość długim stażem powinniśmy zainteresować się tym tematem. Niekiedy wystarczy jeden wypad poza miasto nocą, by dostrzec jak ważne jest to, byśmy byli widoczni na jezdni. Zwróćmy uwagę, że sama jazda po ciemku staje się dla wielu z nas bardzo męcząca. Musimy maksymalnie się skupić, by nie spowodować wypadku. Nie wspominamy już o sytuacji, w których jedziemy z najbliższymi. Kiedy to na drodze dodatkowo pada deszcz, występuje mgła lub też pojawiają się inne złe warunki pogodowe dobre oświetlenie pojazdu może uratować nam życie. Takie problemy najczęściej mają właściciele samochodów z długim stażem.

W nowych pojazdach mamy już do czynienia z nowoczesnymi rozwiązaniami. Oświetlenie jest na tyle sprawne i dobre, że na czas możemy zareagować i uniknąć wypadku. Które lampy wymagają naszej największej uwagi? Tak naprawdę należy podejść do tego tematu kompleksowo. Podczas mgły zdarza się wiele wypadków samochodowych, a powodem jest złe tylne oświetlenie. Dlatego też należy zwrócić uwagę nie tylko na przednie lampy, ale również na kierunkowskazy i tylne światła. Jak możemy je usprawnić? Zacznijmy może od przednich lamp. W ich przypadku interesują nas odbłyśniki i klosz. Te pierwsze możemy regenerować o ile są wypalone. Warto jednakże zastanowić się nad tym, ponieważ równie dobrze możemy kupić nowe lampy. Różnica w kosztach nie jest znacząca, a sami uzyskamy pewność, że już teraz mamy do czynienia z odpowiednim oświetleniem. Jeśli jednak tylko nasz klosz jest zmatowiony to wystarczy go wypolerować. Dosłownie w kilka minut uzyskamy efekt niemalże nowego klosza. Nie każdy z nas posiada do tego należyty sprzęt jak polerka elektryczna, która kosztuje ok. 600 złotych. Należy dodatkowo kupić pastę polerską. Stąd też warto przejrzeć czy może gdzieś w okolicy nie ma firmy, która zajęłaby się tym problemem.

Następnie czekają na nas kierunkowskazy. Tutaj najlepiej będzie zainwestować w żarówki LED. Mają wiele zalet, a jedną z nich jest fakt, że zużywają mniej energii. Jakościowo są o wiele lepsze. To samo praktycznie możemy powiedzieć o tylnych światłach włączają w to oczywiście światła stop. Światła LED-owe sprawdzą się tu najlepiej. To podstawy jeśli chodzi o usprawnienie oświetlenie swojego samochodu. Oczywiście w sklepach motoryzacyjnych jak i w samym Internecie znajdziemy mnóstwo dodatkowych rozwiązań. A w tym chociażby Follow Me Home. Jest to już dodatkowe oświetlenie, na które co prawda nie musimy się decydować, ale warto mimo wszystko się nad nim zastanowić. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o podstawowe oświetlenie naszego samochodu. Zauważmy, że działa to w obydwie strony. Po pierwsze jesteśmy dobrze widoczni dla innych. Po drugie – sami polepszamy sobie jakość jazdy. W tych przypadkach możemy znacząco uniknąć wypadków. Oczywiście najbardziej odczujemy to podróżując nocą. Podsumowując, warto zatroszczyć się o polepszenie stanu oświetlenia swojego samochodu. Warto podjąć wszelkie możliwe kroki, by uniknąć kolizji. Tym bardziej jeśli podróżujemy z rodziną. Jeśli sami mamy wpływ na pewne kwestie warto zatroszczyć się o nie już teraz.