Jak dopasować odpowiednie oświetlenie LED

Odpowiednie oświetlenie robocze w ciągniku, samochodzie lub maszynie zapewnia dłuższy dzień pracy. Możesz pracować dłużej w ciemności i dzięki temu lepiej wykorzystać swój dzień pracy. Odpowiednie oświetlenie zwiększa Twoje i innych bezpieczeństwo na drodze i na polu.

Oto pięć pytań, które możesz sobie zadać przed zakupem oświetlenia LED do swoich pojazdów.

Pytanie 1: Gdzie chcę aby światło świeciło?

Ważne jest, aby wiedzieć, gdzie chcesz aby światło świeciło. Czy ma świecić daleko, blisko, czy jedno i drugie? Miejsce, które chcesz aby było oświetlane, zależy od rodzaju wykonywanej pracy. Punk, naświetlacz i kombinacja wskazują kąt wiązki światła z lampy. Reflektor punktowy daje wąską wiązkę światła na stosunkowo dużą odległość. Naświetlacz zapewnia szeroką wiązkę światła dla bliskości, na przykład dla dobrego widoku pola lub narzędzia. Im więcej światła ma lampa, tym większy jest obszar, który oświetlamy, a tym samym oświetlana powierzchnia. Kombinacja to wiązka światła, która łączy oba te elementy. Środek wiązki światła daje wtedy względnie daleki widok.

Pytanie 2: Ile miejsca mam na swojej maszynie?

Przed zakupem nowych lamp do pojazdu ważne jest sprawdzenie, ile miejsca mamy do montażu lampy w pojeździe, czy lampa LED którą wybierzemy się zmieści.

Wymiary lampy można znaleźć w sklepie internetowym w opisie produktu, a także na opakowaniu.

Pytanie 3: W jakim stopniu lampa musi być odporna na wilgoć?

Czy lampa musi wytrzymywać ciśnienie i wodę myjki wysokociśnieniowej? Dlatego ważne jest, aby spojrzeć na to przy zakupie lamp. Stopień odporności lampy na wilgoć jest wskazywany przez wartość IP. Wartość IP oznacza „Ingress Protection” i jest uniwersalnym standardem, który wskazuje poziom ochrony przed wnikaniem stałych przedmiotów i płynów do urządzeń elektrycznych.

Pytanie 4: Czy chcę lampę z kablem czy szybkozłączką?

Kolejnym ważnym krokiem przy zakupie nowych lamp roboczych jest wybór lampy z kablem lub lampy szybkozłączką. Szybkozłącze może być wtyczka typu Deutsch zapewnia solidne i wodoodporne połączenie między lampą a źródłem zasilania. Dużą zaletą jest to, że można wprowadzić kabel i podłączyć do źródła zasilania w lepszym miejscu, w którym wilgoć i okoliczności nie mają wpływu na jakość połączenia. W przypadku reflektorów roboczych chodzi zwykle o wersje 2-pinowe, ale w przypadku reflektorów wielofunkcyjnych znamy je również jako wersje 6-pinowe.

Pytanie 5: Ile światła potrzebuję?

Czasami w ciągniku lub innym pojeździe są jeszcze starsze światła robocze, które są zastępowane przez światła LED. Ponieważ obecnie moc lampy jest często wyrażana w lumenach zamiast w watach, warto dokładnie wiedzieć, jakiej liczby lumenów potrzebujesz.