Jak kupić nowy wał przegubowo teleskopowy?

Pomimo dobrej konserwacji, materiałów najwyższej jakości i innowacyjnej technologii nadejdzie czas, kiedy wałek przekaźnika mocy będzie musiał zostać wycofany. Wały przegubowe do maszyn rolniczych i ciągników są dostępne w różnych rozmiarach i modelach: skąd wiesz, który wałek odbioru mocy jest potrzebny? Krok po kroku wytłumaczymy jak dokonać właściwego wyboru!

KROK 1 – Sprawdź osłonę bieżącego modelu
Sprawdź co jest napisane na osłonie w Twoim wałku. Często osłonie otaczającej WOM wypisane są wszelkiego rodzaju rozmiary lub numery producenta. To Twój pierwszy krok znalezienia zastępczego WOM.

KROK 2 – model włoski czy niemiecki?
Dosyć często zdarza się, że wałek którego szukasz nie jest już produkowany i nie ma go w sklepach. Co zrobić? Popatrz na model wałka przekaźnikowego:

– czy wałek ma pojedyncze uniwersalne złącze po każdej stronie,

– czy sprzęgło szerokokątne po jednej stronie?

-sprawdź jaki jest przekrój rury profilowej?

Daje to dobrą wskazówkę, czy jest to model niemiecki czy włoski. Włoskie modele często używają trójkątnych rur, a wersja niemiecka używa rurek cytrynowych lub gwiazdowych. Wtedy już można określić w której grupie wałków odbioru mocy musisz wyszukać!

KROK 3 – Pomiar różnorodnych funkcji
Teraz czas zmierzyć parę rzeczy. Sprawdź wymiar krzyżaka – będziemy wiedzieli jakiej wielkości WOM szukać. Również na krzyżakach często znajduje się rozmiar wałka przekaźnikowego. Na tym etapie mierzymy również rurę profilową. Parametr przesuwnych pierścieni osłony jest często również ostatnim wskaźnikiem pomiaru.

KROK 4 – Określ rozmiar
Sprawdź jaki rodzaj połączenia ma Twój ciągnik i maszyna: określ grubość króćca WOM i liczbę zębów na nim. Sprawdź również czy Twój stary WOM jest wyposażony w sprzęgło poślizgowe, wolne koło lub inny rodzaj sprzęgła oraz urządzenie zabezpieczające dla tej konkretnej maszyny. Musisz to również wziąć pod uwagę!

KROK 5 – Określ długość
Ważnym krokiem jest określenie długości wałka przekaźnikowego. Wszystkie te przystawki mają kilka podstawowych długości i jest taka możliwość skrócić rury – często się tak robi i nie ma w tym nic złego. Długością zazwyczaj mierzymy od krzyża do krzyża.

KROK 6 – Regulacja sprzęgła
Jak już kupisz wałek i będzie on miał założone jakieś sprzęgło to pamiętaj o wyregulowaniu tego sprzęgła.

Chcesz wiedzieć więcej?
Zgłoś się do specjalistów od wałków WOM zastosowanych w maszynach rolniczych i ciągnikach. Polecamy serwis wałów przegubowo-teleskopowych w Grajewie. Można do nich wysłać wałek z numerem telefonu, a oni oddzwaniają jak już dostaną ten wałek i wyceniają naprawę.

Adres do nich:

Składnica Grajewo – serwis wałków WOM

Marii Konopnickiej 2a

19-200 Grajewo

Zobacz również tutaj ofertę na części do WOM oraz kompletne wały przegubowo teleskopowe.