Markowe żarówki – 3 powody, dla których warto je kupować

Czy możemy oszczędzać na oświetleniu auta? W sklepach motoryzacyjnych kuszą nas najtańsze oferty. Chcąc wydać kilka złotych mniej wybieramy produkty wątpliwej jakości. Porównując żarówki znanych producentów i tych, których jakość odbiega od podstawowych norm zauważymy, że ich zakup wcale nie jest taki opłacalny. Dlaczego warto kupować markowe żarówki?


1. Zasięg świecenia
Oświetlenie drogi – to główne zadanie żarówki świateł drogowych i mijania. Warto zdać sobie sprawę, że tu chodzi o nasze i innych bezpieczeństwo na drodze. Im większy jest bowiem zasięg świecenia tym szybciej możemy zauważyć na drodze przeszkodę. To pozwala nam na szybszą reakcję. Dzięki temu możemy uniknąć zderzenia. Specjaliści udowodnili, że markowe żarówki pozwalają nam dostrzec przeszkodę 2 sekundy szybciej niżeli w przypadku tanich żarówek. Być może wydaje Ci się to mało. Prawda jest jednak taka, że ten krótki czas może uratować życie.


2. Żywotność
Płacąc więcej za markowe żarówki nie płacimy tylko i wyłącznie za firmę. Płacimy również za jakość. W ich przypadku mamy do czynienia z trwalszymi materiałami. To automatycznie przekłada się na dłuższy czas świecenia.
Rachunek jest tutaj prosty – możemy kupić żarówkę no name o kilka złotych taniej, ale co z tego skoro będzie ona świeciła 2-3 razy krócej? Wydawać będziemy mniej, ale częściej. Ostatecznie i tak wydamy na nią więcej pieniędzy. To pokazuje, że ważnym parametrem podczas kupowania żarówek jest ich żywotność. Warto o tym pamiętać podczas zakupów, gdyż konsekwencje są poważne – zmniejszamy bezpieczeństwo na drodze – tanie żarówki to częstsza ich wymiana. Sami skazujemy siebie na jazdę z niesprawnym oświetleniem. To z kolei niesie za sobą możliwość otrzymania mandatu. Pamiętajmy, że ten punkt dotyczy wszystkich świateł, nie tylko świateł mijania i drogowych, ale także świateł pozycyjnych i kierunkowskazów.


3. Bezpieczeństwo instalacji elektrycznej pojazdu
Najtańsze żarówki to niska stabilność prądowa. Co to oznacza? To, że w rzeczywistości pobierają one o wiele więcej energii niżeli obiecuje nam to producent. To kłamstwo może nas kosztować tysiące. Przede wszystkim możemy uszkodzić we własnym samochodzie instalację elektryczną. To jednak nic w porównaniu do tego, że w najgorszej sytuacji możemy doprowadzić do pożaru.


To właśnie dla tych trzech powodów warto kupować oryginalne żarówki. Czy przez to nasz budżet znacząco ucierpi? Okazuje się, że nie. Często od razu szukamy zamienników, gdyż uważamy, że różnice cenowe są zbyt duże. Najpierw warto rozejrzeć się za ofertą markowych żarówek. Zauważymy, że niemalże wszyscy topowi producenci oferują nam podstawowe modele, których ceny konkurują z żarówkami no name. Oto przykłady:
• Żarówka Osram Original (H7) – ok. 10 złotych za sztukę;
• Żarówka Bosch Pure Light (H7) – ok. 8-9 złotych za sztukę;
• Żarówka Hella Standard – ok. 8 złotych za sztukę.
Faktem jest, że najtańsze żarówki no name to koszt ok. 3 złotych za sztukę (H7). Różnica jest jednak niewielka i wynosi jedynie kilka złotych. W tym przypadku lepiej dopłacić 5-15 złotych więcej i dłużej cieszyć się oryginalną żarówką.